Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2013

Γιατί άλλο Μήτρογλου κι άλλο Μίτροβιτς

Με χατ-τρικ του διεθνή επιθετικού ο Ολυμπιακός άλωσε την έδρα της Αντερλεχτ (0-3), κάνοντας 5 τις εκτός έδρας νίκες του στη διοργάνωση

Οσες φορές κι αν προσπάθησαν ο Μίτροβιτς, ο Σουάρες, και οι άλλοι επιθετικοί της Αντερλεχτ να βρουν δίχτυα, Μήτρογλου δε μπόρεσαν να γίνουν! Ο 25χρονος στράϊκερ εκτέλεσε με μοναδική ακρίβεια στις λιγοστές ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, έφτασε τα 9 ευρωπαϊκά γκολ (τρίτος σκόρερ στα χρονικά των ερυθρολεύκων, πίσω από τον Νίκο Αναστόπουλο και τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς), και βοήθησε τον Ολυμπιακό να φτάσει σε μία εντυπωσιακή νίκη, με 3-0, σκορ ιδιαίτερα κολακευτικό για την απόδοσή του στο «Κονστάντ Βαν ντεν Στοκ» των Βρυξελλών. Με 3-0 νίκησε και η Παρί Σεν Ζερμέν την Μπενφίκα, στον άλλο αγώνα του τρίτου ομίλου.Κι ενώ αυτό το 0-3 εμφανίζεται ως η μεγαλύτερη, σε έκταση, νίκη του Ολυμπιακού μακριά από την έδρα του (προηγήθηκαν το 3-1 επί της Βέρντερ και το το 2-1 επί της Λάτσιο, το 2007, το 1-0 επί της Μαρσέϊγ, το 2011, και το περσινό 2-1 σε βάρος της Μονπελιέ), μη βιαστεί κανείς να συμπεράνει ότι έγιναν "ονειρεμένα" πράγματα από τους παίκτες του Μίτσελ, στο Βέλγιο. Πέραν της εκτελεστικής δεινότητας του Μήτρογλου, και της τεράστιας συνεισφοράς του Ρομπέρτο, που απέκρουσε μέχρι και πέναλτι του Μίτροβιτς (25'), δεν υπήρξε άλλος παίκτης του Ολυμπιακού που να πλησίασε, έστω, το μάξιμουμ των δυνατοτήτων του.

Ειδικά για το "μηδέν" στην άμυνά του, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ισχυρή δόση τύχης. Οσες φορές ο Ρομπέρτο αισθάνθηκε τρόμο, η μπάλα δεν έφτασε τελικά προς την εστία του, καθώς η πλειοψηφία των φάσεων της Αντερλεχτ ολοκληρώθηκε με άτσαλα τελειώματα. Σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, που έκανε δέκα τελικές προσπάθειες λιγότερες, και άφησε τρεις φορές άναυδο τον Καμίνσκι. Τόσο στο 17ο λεπτό, που ο Μήτρογλου βρέθηκε αίφνης μπροστά του, και σιγά μην το 'χανε(!), όσο και στο 56', με τον Κώστα πάλι μόνο του, στο ύψος του πέναλτι, ενώ το αριστούργημα του "πιστολέρο" ήταν το τρίτο του γκολ, με υπέροχο μακρινό σουτ στο "γάμα" της βελγικής εστίας.
Κατά τον Μίτσελ, το 0-3 οφείλεται στην καλή απόδοση του Ολυμπιακού, και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οταν, όμως, βάλει το βίντεο του αγώνα να παίξει τουλάχιστον τα πρώτα 60μ λεπτά, για να θυμηθεί ένα σωρό λεπτομέρειες, θα ομολογήσει ότι τέτοιο σκορ, και μάλιστα εκτός έδρας, μόνο με τη φετινή Αντερλεχτ θα μπορούσε να προκύψει. Κι επειδή οι Βέλγοι είναι μάλλον απίθανο να ανακάμψουν εντελώς, μέχρι το Δεκέμβρη, μπορούμε από τώρα να υποθέσουμε ότι οι ερυθρόλευκοι έχουν ήδη πετύχει το μίνιμουμ στόχο τους στον όμιλο, που δεν είναι άλλος από την τρίτη θέση. Και βλέπουν για τη δεύτερη, όταν θα έρθει η ώρα των συνεχόμενων αναμετρήσεων με τη Μπενφίκα...

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Καμίνσκι, Ζιλέ, Ενσακαλά, Κουγιατέ, Νάτινκ, Τίλεμανς, Κλίεσταν, Μπρούνο, Πρατ (74' Ασέαμπονγκ), Σουάρες, Μίτροβιτς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Μανιάτης, Μπονγκ, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης, Εντινγκά, Βάϊς, Ολαϊτάν (57' Φουστέρ), Μήτρογλου, Σαβιόλα (66' Ντομίνγκες, 77' Χολέμπας).
Ο Ρομπέρτο "ψωνίζει" τον Μίτροβιτς στο πέναλτι του 25ου λεπτούΟ Ρομπέρτο "ψωνίζει" τον Μίτροβιτς στο πέναλτι του 25ου λεπτού