Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013

Η Φιορεντίνα κέρδισε το Παντούρι (3-0) και η Τότεναμ τη Σερίφ (2-0) και πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε τρεις αγωνιστκες

Φάση από το παιχνίδι Φρανκφούρτη- Μακάμπι Τελ- αβίβ
Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πήραν Τότεναμ (2-0 την Σερίφ), Φιορεντίνα (3-0 Παντούρι), Φρανκφούρτη (2-0 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ), Λουυντογκόρετς (1-0 Τσερνομόρετς) και Ζάλτσμμοργκ (2-1 την Σταντάρ Λιέγης) για την τρίτη αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. “Λευκή” ισοπαλία για τον Απόλλων, ενώ ο ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα.

Με το... καλημέρα έδειξε η Φιορεντίνα τις διαθέσεις της στο παιχνίδι, καθώς το σκορ άνοιξε ο Ροντρίγκες (26'), για να έρθει οκτώ λεπτά αργότερα ο Μάτος να κάνει το 2-0. Ενώ το τελικό 3-0 έκανε ο Κουαδράδο (69').

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση βρίσκεται η Λουντογκόρετς καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τσερνομόρετς με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ζλατίνσκι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της η Σάλτσμπουργκ, καθώς επικράτησε με 2-1 των Βέλγων.

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Απόλλων και Λάτσιο στην Κύπρο, έτσι η ομάδα της Λεμεσού ελπίζει για πρόκριση, ψάχνοντας βέβαια καλό αποτέλεσμα στην Ρώμη, ενώ το ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 1-2 από την Μπορντό στο "Σαμπάν-Ντελμάς", στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Γιώργου Δώνη στον πάγκο της, με τον Ενρίκε στο 90' να λυτρώνει τους Γάλλους.
Η επόμενη αγωνιστική θα διεξαχθεί 7 Νοεμβρίου.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
1ος όμιλος
Σουόνσι - Κουμπάν Κρασνοντάρ 1-1 (68' Μίτσου / 93' πέν. Τζιμπρίλ Σισέ)
Βαλένθια - Ζανκτ Γκάλεν 5-1 (12' Αλκάθερ, 21' και 30' Καρτάμπια, 33' Ρικάρντο Κόστα, 71' Κανάλες / 74' Νατέρ)

Η βαθμολογία: Σουόνσι 7, Βαλένθια 6, Ζανκτ Γκάλεν 3, Κουμπάν Κρασνοντάρ 1

2ος όμιλος
Τσερνομόρετς - Λουντογκόρετς 0-1 (45' Ζλατίνσκι)
Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Αϊντχόφεν 0-0

Η βαθμολογία: Λουντογκόρετς 9, Αϊντχόφεν 4, Τσερνομόρετς 3, Ντίναμο Ζάγκρεμπ 1

3ος όμιλος
Έλφσμποργκ - Έσμπιεργκ 1-2 (69' Γιόνσον / 7' και 67' Αντρέασεν)
Ζάλτσμπουργκ - Σταντάρ Λιέγης 2-1 (53' Σοριάνο, 85' Αντρέ Ραμάλιο / 88' πέν. Μουζανζί Μπιά)

Η βαθμολογία: Ζάλτσμπουργκ 9,  Έσμπιεργκ 6, Σταντάρ Λιέγης και Έλφσμποργκ 1

4ος όμιλος
Γουίγκαν - Ρουμπίν Καζάν 1-1 (40' Πάουελ / 15' Προυντνίκοβ)
Ζούλτε Βάρεχεμ - Μάριμπορ 1-3 (12' Ντα Φάου / 21' Τσρνιτς, 34' Μέρτελ, 49' Μέζγκα)

Η βαθμολογία: Ρουμπίν Καζάν 7, Γουίγκαν 5, Μάριμπορ 3, Ζούλτε Βάρεχεμ 1