Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013

Την παρθενική του νίκη στην Α2 σημείωσε ο Φίλιππος, κέρδισαν την Καβάλα με 65-61

Κέρδισε την Καβάλα ο Φίλιππος με καρδιοχτύπι στο φίναλε
Την παρθενική του νίκη στην Α2 σημείωσε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες έχοντας τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, κέρδισαν την Καβάλα με 65-61. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους Βεροιώτες που πήραν και διαφορά στους σκορ. Στο δεύτερο μέρος η Καβάλα αντέδρασε, έκανε το ματς ντέρμπι αλλά ο Φίλιππος κράτησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, παρά τις χαμένες ελεύθερες βολές.
Ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο απο το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Με καλή άμυνα και σουτ απο μέση και μακρινή απόσταση, οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 19-14 στο 10', 23-10 στο 13' και 32-17' στο 18'. Η καθολική υπεροχή του Φιλίππου κράτησε μέχρι και το ημίχρονο, με το ταμπλό να δείχνει 38-24.
Στο ξεκίνημα του Β' μέρους η Καβάλα πίεσε και "ροκάνισε" την διάφορα. Με σερί 0-11 μείωσε σε 38-35 στο 24'. Εκεί ο Φίλιππος αντέδρασε, σταμάτησε το ξέσπασμα της φιλοξενούμενης ομάδας και προστάτευσε το προβάδισμά του. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 47-42 αλλά το ματς είχε γίνει ντέρμπι.
Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συντήρησαν μέχρι το 35' μια μικρή διαφορά αλλά η Καβάλα με εύστοχο τρίποντο πλησίασε για πρώτη φορά στους τρεις πόντους (53-50 στο 35'). Και σε αυτή την αντίδραση των φιλοξενουμένων ο Φίλιππος  αντέδρασε και προηγήθηκε με 60-50 στο 38' με δυο τρίποντα του Σιζόπουλου. Η Καβάλα έπαιξε το τελευταίο της χαρτί με πίεσης ε όλο το γήπεδο και μείωσε σε 60-56 στο 39'. Στο κρίσιμο τελευταίο ενάμισι λεπτό οι Βεροιώτες αν και άστοχοι στις βολές, διατήρησαν την μικρή αυτή διάφορα κι έφθασαν στην πρώτη τους νίκη με 65-61.
Δεκάλεπτα: 19-14, 38-24, 47-42, 65-61.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόμιτς 12 (4.), Ακεψιμαΐδης 11 (3), Κούρτης, Σιζόπουλος 14 (2), Κιτσούλης 18 (1 τρ., 9 ρ.), Κασαμπαλής, Μαυρογιάννης 2, Μπρόζος 8 (1), Βαρυτιμιάδης.
Καβάλα(Νίκου): Κριστέβσκι 13 (3), Τότσιος 16 (2 τρ., 9 ρ.), Καλαμπάκας 10, Κατσαρές 6 (1), Αγγελακόπουλος 13 (2), Καραποστόλου 1, Καραθανάσης, Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης.