Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2013

Ο Πορτογάλος γκολκίπερ πρόδωσε τον Ολυμπιακό (1-1 στην έδρα της Μπενφίκα) με την άστοχο έξοδο που έκανε στο 83ο λεπτό

Μόνος ένας τρόπος υπήρχε, από αέρος, να νικηθεί η άμυνα του Ολυμπιακού από τη Μπενφίκα στο λασπωμένο, από την καταρακτώδη βροχή που έπεφτε επί μισή ώρα, τερέν του «Ντα Λουζ» της Λισαβώνας. Κι ο Ισπανός γκολκίπερ Ρομπέρτο, που κάποτε έφυγε ως δακτυλοδειχτούμενος από τους «αετούς», σε τέτοια φάση βρήκε να κάνει τη γκάφα του αγώνα, δίνοντας τη δυνατότητα στον Καρντόσο να στερήσει από τους ερυθρόλευκους, στο 83', τη χαρά της πρώτης νίκης τους επί πορτογαλικού εδάφους (τελικό σκορ 1-1, πρώτη ισοπαλία μετά από 4 χρόνια στο Τσάμπιονς Λιγκ). Το ελληνικό γκολ ο Τσόρι Ντομίνγκες, στο 29ο λεπτό.