Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014

Σούπερ Λίγκα «Κόκκινο» το ντέρμπι με πρωτάρη

Οι Πειραιώτες με γκολ του Αυλωνίτη (59') επικράτησαν μετά από τρία χρόνια 1-0 του Παναθηναϊκού σε ένα κάκιστο από αγωνιστικής πλευράς ντέρμπι. Έχασε πέναλτι ο Μήτρογλου στο 81', ενώ κακή ήταν η διαιτησία του Καλογερόπουλου

Ούτε πορεία να γινότανε! Οκτώ λεπτά άργησε να ξεκινήσει το αιώνιο ντέρμπι στο φαληρικό γήπεδο εξαιτίας των πολλών καπνογόνων που άναψαν από τους φίλους του Ολυμπιακού. Μετά από ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό, ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε και επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες επί του Παναθηναϊκού κερδίζοντας τον στο «Γ. Καραισκάκης» με το φτωχό 1-0

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Στιλ. Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο και μόνο στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του παιχνιδιού «τόλμησε» επιθετικά να απειλήσει τον Ολυμπιακό. Αμυντικά η ομάδα του Αναστασίου στάθηκε καλά, κατάφερε να περιορίσει τα ατού του Ολυμπιακού, όμως, πλήρωσε μια στιγμιαία αδράνεια στο 59’ της αναμέτρησης και έτσι γνώρισε την ήττα. Ο Ολυμπιακός επωφελήθηκε  από την… χρυσή όπως αποδείχθηκε αλλαγή του Αυλωνίτη, ο οποίος μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 57’ και στο 59’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στιλ (σ.σ το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα) για το 1-0 των Πειραιωτών.

Στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν χώρο στους «πράσινους»  με σκοπό να  χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση. Όπως και έγινε! Στο 78ο λεπτό ο Δώνης έκανε το λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Εντινγκά ήταν στην κατάλληλη θέση, έβγαλε μόνο του τον Μήτρογλου ο οποίος προχώρησε και κέρδισε το πέναλτι  (;)από τον Στιλ. Ο διαιτητής έδειξε την κίτρινη στο τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού βλέποντας πως ο Μήτρογλου είχε φύγει προς τα πλάγια, και θεωρώντας ότι δεν ήταν σε προφανή θέση για γκολ για να τον αποβάλει, ενώ  από τις έντονες διαμαρτυρίες των «πρασίνων» για το πέναλτι αποβλήθηκε ο Γιάννης Αναστασίου. Από την μονομαχία από το σημείο του πέναλτι νικητής βγήκε ο Βρετανός. Ο Μήτρογλου ζήτησε να το χτυπήσει αλλά η εκτέλεσή του δεν ήταν καθόλου καλή με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να πέφτει στη γωνία και να διώχνει.

Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός έψαξε την ισοφάριση (αυτή δεν ήρθε  φυσικά..) ενώ  παραπονέθηκε  από την φάση του 91’ όταν ο Καλογερόπουλος  σταμάτησε τον Πέτριτς, μην παρατηρώντας σωστά ότι ο άσος του τριφυλλιού στόπαρε την μπάλα με το στήθος, την ώρα που πάσαρε προς τον Ατζαγκούν  σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Στα υπόλοιπα λεπτά των καθυστερήσεων( επτά για την ακρίβεια…), δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, υπήρχαν συνεχή σφυρίγματα από τον Αθηναίο ρέφερι, μέχρι το τελευταίο που βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ) : Ρομπέρτο, Ελαμπνταλαουί, Μποτία (58, Αυλωνίτης), Αμπιντάλ, Μαζουακού, Μιλιβόγιεβιτς, Μανιάτης, Κασάμι (76 Εντινγκά) , Ντομίνγκες, Αφελάι, Μήτρογλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αναστασίου): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Σίντεφελντ (68' Μέντεζ), Νάνο, Λαγός (76 Δώνης), Ζέκα, Μπούι  (64΄Πέτριτς), Πράνιτς, Ατζαγκούν, Καρέλης