Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2014

Έχασε στο φινάλε ο Φίλιππος...

Έχασε στο φινάλε από την ΑΕΚ ο Φίλιππος
Την ήττα με 72-67 γνώρισε στην Αθήνα από την ΑΕΚ ο Φίλιππος.
Παρά τις απουσίες τους (Ακεψιμαΐδης, Μπρόζος, Κασαμπαλής), οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα διεκδίκησαν το ματς μέχρι το τέλος, αλλά ένα τρίποντο του Φαλέκα στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν καθοριστικό για τους γηπεδούχους.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο του ματς. Μπορεί να μην ξέφυγε στο σκορ, είχε όμως το προβάδισμα (6-9, 10-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αντέδρασε και πήρε το πάνω χέρι. Προηγήθηκε με 22-17 με τρίποντο του Πολυτάρχου στο 14’ διατήρησε για λίγα λεπτά τον έλεγχο όμως ο Φίλιππος προς το τέλος του ημιχρόνου σταμάτησε τον ρυθμό της ΑΕΚ και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (29-30 και 32-35).
Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε 43-37 στο 24’ και 45-37 λίγο αργότερα. Η ΑΕΚ συντήρησε μια διαφορά 8-9 πόντων κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 54-45.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά ακόμη και στους δέκα πόντους (57-47 με τρίποντο του Παπαντωνάκου) όμως ο Φίλιππος αντέδρασε και με σερί 0-6 μείωσε σε 57-53. Ο Γκιζογιάννης με τρίποντα σταμάτησε το σερί του Φιλίππου (60-53). Ο Φίλιππος επανήλθε στο παιχνίδι και μείωσε 63-61 το σκορ στο 37’ και ισοφάρισαν σε 67-67 στο 39’. Με τρίποντο ο Φαλέκας έδωσε την λύτρωση στην ΑΕΚ (70-67). Ο Φίλιππος είχε την ευκαιρία στο τέλος να στείλει το ματς στην παράταση αλλά ήταν άστοχος. Οι Βεροιώτες έκαναν στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο και η ΑΕΚ με βολές έκανε το 72-67.
Δεκάλεπτα: 12-13, 32-35, 54-45, 72-67
Τα δεκάλεπτα: 12-13, 32-35, 54-45, 72-67
Διαιτητές: Διαμαντής-Τσώνος Μ-Μάλαμας.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνακος 3 (1), Φαλέκας 9 (2), Καράμπουλας 10, Πολυτάρχου 15 (3), Τσιότρας 9 (1), Νίκολιτς 4, Γκιζόγιαννης 7 (1), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 4, Δέσπος 11.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόμιτς 17 (2), Σαμαράς, Κούρτης 5 (1), Σιζόπουλος 22 (5), Κιτσούλης 13 (2), Μαυρογιάννης 2, Τριχόπουλος 5 (1), Βαρυτιμιάδης 3.