Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014

Νίκη της εθνικής εφήβων επί της Μολδαβίας στη Σουηδία

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η εθνική εφήβων κερδίζοντας με 27-23 τη Μολδαβία στην πρεμιέρα του 2ου προκριματικού ομίλου του EURO 2014.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 7-3 (με 5 γκολ του Σάββα και 2 του Ζιβούλοβιτς) πήρε τη σημαντική νίκη και τους δύο βαθμούς.
Η εθνική ομάδα ήταν μουδιασμένη στο πρώτο μέρος και μέχρι το 40' με τους Μολδαβούς να έχουν σε καλή ημέρα τους αδερφούς Βαλεντίν και Ντιμίτρι Ιβασένκο να σκοράρουν συνολικά 14 φορές. Οι Μολδαβοί είχαν προβάδισμα 7-9 (21:50), 14-16 (39:35) και 15-17 (41:18), αλλά η «γαλανόλευκη» αντέδρασε και ισοφάρισε 17-17 (44:44) με τέρμα του πολύ καλού Θεοδωρόπουλου και πέρασε μπροστά 19-18 με νέο σερί 2-0 από τους Σάββα και Ζιβούλοβιτς.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εθνική ήταν καταιγιστική. Το 20-20 (50:30) έγινε 23-20 (54:19) με τρία συνεχόμενα γκολ του Σάββα και η εθνική διατήρησε το προβάδισμα αυτό μέχρι το τέλος, ενώ το αύξησε στο +4, λίγο πριν το φινάλε για το τελικό 27-23.
Κορυφαίος ο Σάββας με 9 γκολ, εξαιρετικοί οι Ζιβούλοβιτς (6 γκολ σε 7 σουτ) και Θεοδωρόπουλος (4/5).

ΕΛΛΑΔΑ: Τσεσμετζίδης, Θεοδωρόπουλος 4, Ραντζέλοβιτς, Ζιβούλοβιτς 6, Κοπαϊδης, Ντουλματζής, Λιούμης, Καρκαλάτος, Αποστολίδης 3, Μπραουδάκης, Τσαμεσίδης, Τσάτσας 1, Σάββας 9, Μωραΐτης 3, Ηλιόπουλος 1, Πολύδωρος.