Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

Μπουντεσλίγα, 26η αγωνιστική Αγκαλιά με τον τίτλο η Μπάγερν!

Μία νίκη θέλει ακόμα η Μπάγερν Μπονάχου για να στεφθεί πρωταθλήτρια, αφού κέρδισε το απόγευμα του Σαββάτου (22/03) την Μάιντζ (2-0)

Πετυχαίνοντας δύο τέρματα η Μπάγερν Μονάχου πέρασε από την έδρα της Μάιντζ και πλέον χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκας.

Το ρεκόρ της επέκτεινε η Μπάγερν αφού με την επικράτησή της με 2-0 επί της Μάιντζ πέτυχε την 18η συνεχόμενη νίκη της στην Μπουντεσλίγκα. Το σκορ άνοιξε ο Σβαϊνστάιγκερ στο 83ο λεπτό και το 2-0 διαμόρφωσε ο Γκέτσε στο 87ο λεπτό.

Εύκολη νίκη απέναντι στο Αννόβερο πήρε η Ντόρτμουντ με 3-0, χάρη στα τέρματα των Χούμελς (44'), Λεβαντόφσκι (52') και Ρόις.

Λεβερκούζεν - Χόφενχαϊμ (18:30)

Η βαθμολογία (με αστερίσκο οι ομάδες με αγώνα λιγότερο): Μπάγερν 74,  Ντόρτμουντ 51,  Σάλκε 50,  Λεβερκούζεν*** 44, Μάιντς 42,  Βόλφσμπουργκ και Γκλάντμπαχ 41, Άουγκσμπουργκ 38, Χέρτα 36, Χόφενχαϊμ*** και Βέρντερ 29, Ανόβερο 28, Φρανκφούρτη*** 26, Φράιμπουργκ 25, Αμβούργο και Νυρεμβέργη*** 23, Στουτγκάρδη 25, Μπράουνσβαϊγκ 17