Τρίτη 24 Ιουνίου 2014

Επιτυχημένη και πολύ εντυπωσιακή μπορεί να χαρακτηριστεί η παρουσία της Γ.Ε. Νάουσας στους Πανελλήνιους αγώνες στίβου

Επιτυχής παρουσία των αθλητών της Γ.Ε Νάουσας στους πανελλήνιους αγώνες στίβου
  Επιτυχημένη  και πολύ εντυπωσιακή  μπορεί να χαρακτηριστεί η παρουσία της Γ.Ε. Νάουσας  στους Πανελλήνιους  αγώνες στίβου Βορείου Ομίλου στην κατηγορία Παμπαίδων -Παγκορασίδων που έγιναν στη Θεσσαλονίκη το Σαββατοκύριακο 21,22 /6.
Η  κατάκτηση της 9ης θέσης στην γενική βαθμολογία των Αγοριών και των Κοριτσιών  μεταξύ των 90 περίπου συλλόγων που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο αυτό πρωτάθλημα δίνει δύναμη και ελπίδες στους ανθρώπους που ασχολούνται με το στίβο ,για μεγάλες επιτυχίες στο  μέλλον. Η νέα αυτή γενιά των αθλητών, με τις επιτυχίες τους  δηλώνει την μεθοδική και την σωστή δουλειά που γίνεται στο σύλλογο στίβου της Γ.Ε. Νάουσας.
Μεγάλοι πρωταγωνιστές  των αγώνων ήταν η Ιωάννα Ιωάννου που με 5.62 κατέκτησε την 1η θέση στο μήκος και την 4η θέση στα 80μ. ,ο Γιώργος  Εξηντάρας  που κατέκτησε την 1η θέση στο ύψος ,ο Άγγελος Καλτσουκαλάς  με την 2η θέση στο ίδιο αγώνισμά και η μικρότερη της  παρέας η Ιλζε Λογδανίδου που κατέλαβε την 3η θέση στο δύσκολο αγώνισμα του πεντάθλου. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών-τριων  της  Γ.Ε. Νάουσας ήταν:
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄
Μήκος:  1η Ιωάννου Ιωάννα (5.62) – 11η Ιωάννου Πηνελόπη (4.79).
80εμπ.:  4η Ιωάννου Ιωάννα (10΄΄80).
Πένταθλο:  3η Ίλζε Λγδανίδου (3.300β.// 80εμπ.12’’82-μηκ.5.10–σφ.9.25–ακ.18.13–600μ.1΄51’’25).
Σφαιροβολία:  7η Πλιάτσικα Πετρούλα (10.92).
Δισκοβολία:  11η Πλιάτσικα Πετρούλα (24.75).
80εμπ.:  10η Μπέσιου Δέσποινα (14΄΄01).
2000μ.:   8η Μπιτέρνα  Σοφία (8΄20΄΄86).

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α΄
Ύψος:  1ος  Εξηντάρας Γεώργιος (1.75) – 2ος Καλτσουκαλάς Άγγελος  (1.60).
300μ.:     12ος Μάντσος Νικηφόρος (39΄΄94).
600μ.:    14ος Μπέκας Δημήτριος (1΄41΄΄51).
1000μ.:  11ος  Κελέσμητος Δημήτριος (3΄13’’12).
Σφαίρα:  11ος Τούφας Κωνσταντίνος (11.92).
Σκυτ. 4Χ300μ.:  8η Γ.Ε.Νάουσας (Καλτσουκαλάς Α. –Εξηντάρας Γ. Μπέκας Δ. – Μάντσός Ν.) (2’48’’36).

Αλλα νέα του στίβου:
 Επόμενοι αγώνες είναι το Σαββατοκύριακο 28,29/6  στις Σέρρες  όπου  γίνει το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων –Νεανίδων και η «Γ.Ε.Ν.» θα συμμετέχει με 3 αθλητές και 3 αθλήτριες.