Παρασκευή 11 Απριλίου 2014

Πετυχαίνοντας 4 τέρματα η Σεβίλλη σκόρπισε την Πόρτο και πήρε το εισιτήριο για τους «4» του Γιουρόπα Λιγκ

Στην προημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ προκρίθηκαν Σεβίλλη (4-1 την Πόρτο), Γιουβέντους (2-1 την Λιόν) και Μπενφίκα (2-0 την Άλκμααρ), ενώ στην παράταση βρίσκεται το Βαλένθια- Σεβίλλη.

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του θεσμού είχε πάρει από το πρώτο παιχνίδι η Μπενφίκα αφού είχε επικρατήσει με 1-0 επί της Άλκμααρ. Ετσι πετυχαίνοντας και δεύτερη νίκη αυτή τη φορά με 2-0 χάρη στα δύο τέρματα του Ρονδρίγκο (39' και 71') πήρε την πρόκριση.
Τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Λιόν πανηγύρισε η Γιουβέντους και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Οι γηπεδούχοι άνοιξα το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίρλο, για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια ο Μπριάν, για το 1-1. Ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα (2-1) διαμόρφωσε ο Μαρκίσιο στο 68ο λεπτό.
Σπουδαία νίκη με 4-1 πήρε η Σεβίλλη απέναντι στην Πόρτο, με τα γκολ των Ράκιτιτς (5'), Βιτόλο (26'), Μπάκα (29') και Γκαμεϊρό (79'), ενώ για την Πόρτο το γκολ της τιμής πέτυχε ο Κουαρέμσα (92').
Τα αποτελέσματα των ρεβάνς των προημιτελικών:
Μπενφίκα - Άλκμααρ 2-0 (39' και 71' Ροντρίγκο) [1-0]
Γιουβέντους - Λιόν 2-1 (4' Πίρλο, 68' αυτ. Ουμτιτί / 18' Μπριάν) [1-0]
Βαλένθια - Βασιλεία 3-0 (38' και 70' Πάκο Αλκάθερ, 42' Εντουάρντο Βάργκας) [0-3]
Σεβίλλη - Πόρτο 4-1 (5' Ράκιτιτς, 26' Βιτόλο, 29' Μπάκα, 79' Γκαμεϊρό / 92' Κουαρέσμα) [0-1]