Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

Με γκολ του Μήτρογλου και αυτογκόλ του Τοροσίδη η εθνική ομάδα σφράγισε το εισιτήριό της για το Παγκόσμιο Κύπελλο (1-1 με τη Ρουμανία)

Τα ρολόγια τους σε ώρα... Βραζιλίας ρύθμισαν οι διεθνείς ποδοσφαιριστές μας, τη νύχτα της Τρίτης (19/11), καθώς εξασφάλισαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά την πρόκρισή τους σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, με το 1-1 που πήραν στο Βουκουρέστι από τη Ρουμανία, και σε συνδυασμό φυσικά με το άτρωτο 3-1 του πρώτου μπαράζ, στο «Γ.Καραϊσκάκης». Ο Κώστας Μήτρογλου, τον οποίο έβγαλε φάτσα με τον Ταταρουσάνου ο κάπτεν Καραγκούνης, άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό, ενώ μόνο για λίγα λεπτά πήραν κουράγιο οι γηπεδούχοι, κι αυτό χάρη σε ένα περίεργο αυτογκόλ που προκάλεσε ο Βασίλης Τοροσίδης, στο 55ο λεπτό. Αποθέωση του Σάντος και των διεθνών από 1700 Ελληνες φιλάθλους, στη «Νασιονάλ Αρίνα». Στις 6 Δεκεμβρίου η κλήρωση των ομίλων του Μουντιάλ, στη βραζιλιάνικη πόλη Μπαΐα.